Ahogy a barátom mondta megérkezésünk másnapján a kocsmaként is működő helyi ABC előtti asztal mellett két üveg Hargita sör és egy kávéspohárnyi (helyi mértékegység) áfonya pálinka elfogyasztása után: mindig is honvágyam volt Erdélybe pedig soha nem voltam ott.
Erdély pedig igazából sokaknak elsősorban Székelyföld, hiszen itt a legmagasabb a magyar nyelven beszélő, magát magyarnak tartó lakosság részaránya (71% azaz közel 600.000 fő, részletek ITT). Itt még nagyon sok település teljesen magyar ajkú, ilyen Sikaszó is amit mérete miatt nehéz lenne falunak nevezni, itt az ilyen elszórt több házas települést tanyabokornak hívnak.
A település illetve a Zetelakához tartozó hat kisebb-nagyobb tanyabokor a székelyek szent hegyének nevezett 1801 méter magas Madarasi-Hargita lábánál fekszik. A terület kívülről most is érintetlennek tűnik, de már egyre nagyobb számban nyer tért a túrizmus és épülnek egyenlőre még szerencsére a helyi építészeti stílusban az üdülők, üdülőfaluk (giga luxus szálloda még nem). Sikaszó környéke korábban is népszerű volt a táj érintetlensége miatt. Itt volt például a romániai magyar irodalom egyik legnagyobb alakjának Sütő András írónak is a hétvégi háza, de a kommunizmus ideje alatt Nicolae Ceausescu volt diktátor is itt építtetett vadászvillát, ahová több ízben jött vadászni (erről majd kegy későbbi bejegyzésben).
Ugyancsak sikaszói helyszíneken forgatták Tamási Áron Ábel a Rengetegben c. regényének filmváltozatát is (ha érdekel: Ábel a rengetegben).
A helyszín egyébként „stratégiailag” is jó helyen van, hiszen csillagtúrában szinte minden nevezetesség autóval 1-1,5 óra alatt elérhető. Amikor megjöttünk mi is minden napra terveztünk valami autós túrát, de akkor még nem ismertük a környéket. A táj azonban elvarázsolt minket és nehezen engedett el, így három napot mi is inkább a környéken töltöttünk. Ha legközelebb jövünk akkor ez valószínűleg több lesz. Csak ízelítőképp néhány kép a tájról:
Itt pedig a szállásunk, illetve a hozzá tartozó kert. Errefelé a legelterjettebb szállás típus a kulcsos ház. Különálló házak magánszemélyek tulajdonában vannak (mienk például egy magyarországi emberé) és internetes gyüjtőportálokon kiadják. Helyi gondnokok meg intézik az ügyes-bajos dolgokat. A házak egyszerűek, de teljesen korrektek, ivóvíz például a ház melletti patakból jött és áramot is csak öt éve kötöttek be a faluba.
A házunk mellett közvetlenül állt a korábban még áramelőállításra használt kis "vízerőmű", ami ugyan már nem aktív, de továbbra is pörgeti kereket hangjával emlékeztetve a hősidőkre, amikor ez a kis szerkezet látta el Sikasszó települést árammal (amivel halvány fényt tudtak csak varázsolni a házakba).